Jak urządzić mieszkanie w piwnicy?

Coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie piwnic w różnych budynkach w nietypowy sposób. Mianowicie duże, podziemne pomieszczenia chętnie są przerabiane na mieszkania. Mieszkanie w piwnicy to doskonały pomysł, jednak podczas aranżacji spotkamy wiele trudności, których nie doświadczymy przy urządzaniu wyżej położonych lokali. Jak urządzić mieszkanie w piwnicy? Jakie rozwiązania warto zastosować? Jakie problemy musimy rozwiązać?

Jak urządzić mieszkanie

REKLAMA:

Brak okien, a co za tym idzie naturalnego światła sprawia, że piwnice są pozbawione światła. Zatem naszym zadaniem jest zapewnić naszym pomieszczeniom odpowiednie doświetlenie. W jaki sposób? Przede wszystkim montując jak najwięcej lamp. Lampy sufitowe, kinkiety i podświetlenia LED doskonale rozświetlą ciemne wnętrza. Aby w poszczególnych pomieszczeniach było jaśniej dobrze jest wybrać przeszklone modele skrzydeł wejściowych, jak drzwi Porta białe, które będą przepuszczały światło z sąsiednich pokoi.

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji w piwnicy mieszkalnej jest najbardziej kluczową kwestią, jaką musimy rozwiązać. Powinniśmy zadbać o założenie odpowiednich systemów wentylacyjnych, a w takich pomieszczeniach jak łazienka powinniśmy założyć drzwi z otworami wentylacyjnymi. Dobrze się sprawdzą drzwi Porta białe, które występują nie tylko w różnych wariantach wykończeni, lecz oferują do wyboru dwa rodzaje otworów wentylacyjnych: eleganckie podcięcie u dołu drzwi lub dyskretne tuleje wentylacyjne.

Zamknięta przestrzeń

Wiele mieszkań zaaranżowanych w piwnicy nie posiada okien. Z tego powodu mogą wydawać się nieco przytłaczające. Sposobem, aby temu zapobiec jest utrzymanie wnętrza w jasnej kolorystyce. Jasne barwy ścian i idealnie dopasowane drzwi Porta białe to doskonały sposób, żeby optycznie powiększyć i rozjaśnić mieszkanie w piwnicy. Ponadto brak okien można rozwiązać wieszając na ścianach przykuwające wzrok obrazy czy przedmioty, dzięki czemu ściany nie będą przytłaczająco puste.

Monotonia

Zazwyczaj surowe wnętrz piwnic są monotonne: ściany są lub ceglane lub tynkowane na biało. Urządzając piwniczne mieszkanie dobrze jest wprowadzić na nie nieco urozmaicenia. Fragmenty otynkowanych ścian możemy wyłożyć drewnianymi panelami, całe lub fragmenty, dzięki czemu nasze pomieszczenia staną się przytulne i wizualnie się ocieplą. Podobnie możemy zrobić ze ścianami ceglanymi, które można wyłożyć drewnem lub częściowo otynkować. Możemy zamiast tego zainstalować kontrastujące drzwi, na przykład drzwi Porta białe, które będą znacząco się odcinać na tle ceglanej ściany, jednak w połączeniu z innymi jasnymi elementami mogą dać nietuzinkowy efekt.